İZMİR DEDEKTİFLİK DOLANDIRICILIK ARAŞTIRMASI


İzmir Dedektiflik Dolandırıcılık Araştırması

Dolandırıcılık Nedir?

Dolandırıcılık, herhangi bir konu veya alanda yapılan sözleşme ve anlaşmalarda taraflardan birinin sözleşme şartlarına uymaması veya sözleşmede belirttiği şartların ortadan kalkacağı ihlaller yapmak, sahte belge veya bilgilerle herhangi bir ürün pazarlamak, almak olarak tanımlanabilir. Dolandırıcılığın kapsamı çok geniştir. Her konuda dolandırıcılık yapılabilmektedir. Nitelikli dolandırıcılık ve dolandırıcılık olarak iki grupta incelenen bu konuyu yalan beyanla sağlanan haksız menfaat olarak değerlendirmek mümkündür. Örnek verecek olursak araç hırsızlığı yapmış bir kişinin aracın bazı bilgileri ile oynayarak aracı gerçek bilgilere sahip ve kendisine ait bir araç gibi pazarlayarak satın alan müşteriyi aldatmak dolandırıcılık kapsamında işlenmiş bir suçtur. Bu suç sadece dolandırıcılık olarak görülmemekte aynı zamanda eylemin profesyonelce gerçekleştirilmiş olmasından dolayı nitelikli dolandırıcılık olarak adlandırılmaktadır. Başka bir alım satıma konu işte yapılacak sahtecilikle ürünün satışının gerçekleştirilmesi alım yapan kişiye karşı işlenmiş dolandırıcılık suçunu oluşturmaktadır. Dolandırıcılık suçu ile evrakta sahtecilik birbirine geçmiş iki farklı suç tanımıdır. Yapılan dolandırıcılık nitelikli dolandırıcılık olarak gerçekleşiyorsa bu suçla beraber sahtecilik suçunun gerçekleştirilmiş olması büyük olasılıktır.

Dolandırıcılık Nasıl Önlenebilir?

Dolandırıcılık suçu işleyen kişilere karşı alınan tüm tedbirlere rağmen bu kişiler bir yolunu bularak insanları tuzaklarına düşürebilmektedirler. Son günlerde gündeme gelen ve haberi yapılan çok fazla dolandırıcılık olayına tanık olunmaktadır. Devlet memuru unvanı bulunan kişilerin adları kullanılarak yapıla dolandırıcılıklar tüm duyurulara rağmen tuzağına düşen kişileri bulabilmektedir. Yapılan haberler ve duyurulara rağmen polis, savcı veya hakimunvanını kullanarak mağdurlarını dolandıran kişilerin bu konuda izledikleri yol ve kullandıkları yöntemler çok çeşitli olduğundan her defasında farklı yöntemler kullanarak ulaştıkları mağdurlarını her defasında aldatabilmekte ve altınlarına, dövizlerine el koyarak dolandırabilmektedirler. Bu gibi dolandırıcılık olaylarında gerçeği anlamak ve gereken şikâyeti yapmak zaman alabiliyor. Çünkü kullanılan yöntem nedeniyle insanların güvenleri suiistimal edildiğinden insanların gerçeği anlaması zaman almaktadır. Benzer teknik ve yöntemlerle insanların özellikle sorun yaşadığı dolandırıcılık alanlarından birisi de bankacılık sisteminden aldıkları hizmetlerden kaynaklanmaktadır. Bankadan aradıklarını söyleyen kişiler, kredi kartı veya banka hesabı bilgilerini aldıkları kişilerin hesaplarını bir anda boşaltmaktadırlar. Mağdur edilen kişinin gerçeği anlaması ve şikayette bulunması için geçen süre dolandırıcının çoktan kayıplara karışacağı kadar süre olmaktadır. Bu aşamadan sonra yapılacak olan başvurular dolandırıcının tespit edilmesinde çalışma başlatılmasını sağlasa da benzer olayların haddinden fazla olması güvenlik birimlerinin olayı aydınlatmasını geciktirmektedir. Dolandırıcılar yakalanacak olsa bile yakalandığında haksız olarak aldığı paraların veya dolandırıcılığa konu kazanımların geri alınması oldukça zor olmakta hatta bazen imkânsız olmaktadır.

Türkiye dolandırıcılık olaylarının dünyanın birçok ülkesine göre daha fazla yapıldığı bir ülkedir. Dünyanın genelinde büyük oranda dolandırıcılık olayları gerçekleşiyor olsa da Türkiye’de bu oranın daha fazla olması alınacak önlem ve tedbirlerin daha profesyonel olmasını da zorunlu kılıyor. Dolandırıcılığa karşı alınacak en iyi önlemlerden birisi de dedektiflik hizmetlerinden yardım almaktır. Dolandırıcılık meydana gelmiş olsa bile dedektiflik hizmetlerinin kısa sürede suçluyu bulması ve yakalatması mümkün olmaktadır.

Dolandırıcılık Gerçekleşmeden Önlemek Mümkün mü?

Dolandırıcılık gerçekleşmeden önce dolandırıcılığı önlemek mümkün müdür? Evet mümkündür. Herhangi bir konuda yapılacak ve maliyeti bulunan sözleşme veya işlemlere imza atmadan önce sözleşme yapan tarafların beyanlarının doğruluğunu araştırmak gerekmektedir. Yapılacak olan anlaşma veya sözleşme ile ilgili olarak önemli kararları vermeden önce bir dedektiflik firmasına başvurarak söz konusu sözleşmenin maddeleri ile ilgili olarak ayrıntılı bir araştırma yaptırmak ve olası bir dolandırıcılık faaliyeti ile karşı karşıya kalınıp kalınmadığını anlamak mümkündür.

Dolandırıcılık nedeniyle uğradığınız mağduriyetler için günün her saatinde açık olan danışma hattımıza danışabilir, dolandırıcılık araştırması için hizmet talebinde bulunabilirsiniz.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

  Yorum Yapabilirsiniz

  BİLGİLENDİRİCİ ANİMASYON FİLMİMİZ
  Önemli Uyarı

  Dedektiflik.com.tr içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜR CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.  

  Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi Hizmeti Tüm Hakları Saklıdır.

  iz ajans
  WHATSAPP
  ile iletişime geç