İZMİR SANAYİ CASUSLUĞU


İzmir Sanayi Casusluğu

Sanayi devrimi ile beraber sanayi casusluğu da ortaya çıkmış, herhangi teknolojik bir ürünün bilgilerini ele geçirerek çalmak yönünde yaptığı çalışmalarla bu kötü niyetli kişiler gün geçtikçe yaptıkları hırsızlıkları çoğaltmaktadır. Bir ürün veya hizmet buluş ve geliştirilme aşamasında iken bilgilerin ele geçirilmesi ve başka şirketlere satılması sanayi casusluğudur. Ürünün fikrine ait, önemli bir ayrıntısına ya da tamamına ait bilgiyi veya veriyi çalan sanayi casusları bunu pek çok metot kullanarak yapabilmektedirler. Ülkemizde olduğu gibi Dünya’nın pek çok ülkesinde ticari üretim ve buluş yapan firmaların pek çoğu bu casusluktan etkilenmektedirler. Firmalar, kendi içlerinde çalışan personeller tarafından veya dışardan gelen saldırılarla yapılan bu eylemlerde icat halinde olan veya tasarımı bitip henüz piyasaya sunulmamış ürünlerin ele geçirilmesi ile hem mali kayba uğruyor hem de itibarları sarsılıyor. Sanayi casusluğu özellikle internet ve bilgi teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte ülkemizde olduğu kadar diğer sanayi ülkelerinde de her yıl gittikçe artıyor. Her yıl milyonlarca lira ekonomik kayba uğrayan firmalarınbu nedenle mutlaka profesyonel bir desteğe sahip olmaları gerekmekte. Şirketlerin güvenlik konusuna yeterince önem vermemeleri sonucunda bu saldırıların gerçekleştiği dikkat çekiyor. Gelişen teknoloji ile birlikte mutlaka uygun yazılımlar ve donanım ile korunma tedbirlerini almaları gereken firmalar saldırılara en çok internet ortamında maruz kalıyor. Bu saldırıların diğer bir kısmı da şirket çalışanlarından kaynaklı saldırılar. Şirket personeli bir takım cihazlarla verileri toplayıp çalabiliyor.

SANAYİ CASUSLUĞU NASIL YAPILIR

Yapılan araştırmalar sanayi casusluğunun en çok çalışan personel içerisinden olduğu, sanayi casusluğunun yüzde 58’inin firmanın personelleri tarafından çalınıp başka firmaya satıldığı yönündedir. Şirket tarafından izlenemeyen bu eylemle veriler yurt dışına da çıkarılabilir. Sanayi casusluğunda şirket çalışanları tarafından yapılan sanayi casusluğu yapan kişiye halk arasında “köstebek” denir. Bazen bu kişi uzun yıllardır şirkette çalışan Ar-Ge çalışanları arasından bir mühendis veya bu ürüne ulaşma izni olan uzman ve teknik ekipten birisi de olabilmektedir. Sanayi casusluğunun diğer bir türü fuar uzmanlığı adıyla bilinen casusluk türüdür. Fotoğraf hafızaya sahip olan kişiler tarafından fuarlarda yeni tasarımı yapılan ürünlerin çizimleri kaydedilip kopyalanmasıdır. Hackerlarsiber saldırı yapabilen bilgisayar korsanlarıdır. Bu kişiler de firma bilgisayarlarının verilerini uzaktan bilgisayara bağlanıp alabilirler.

SANAYİ CASUSLUĞUNDAN NASIL KORUNULUR

Günümüzde siber saldırıların Google, Sony gibi dev şirketlere yapılıyor olduğu hatta NASA verilerinin bile siber saldırıdan etkilendiğini biliyoruz. Bu nedenle sanayi casusluğu siber saldırılarındanuzak kalmak için yapılması gereken bazı önlemler vardır.

Yüksek niteliğe sahip olan veriler her zaman risk altındadırlar. Bu nedenle şirketin verilerinin depolu olduğu bilgisayarın özenle ayrı bir yerde tutulması ve mümkünse kamera kayıtları ile bu verilerin saklı olduğu cihazın veya cihazların izleme kayıtlarının tutulması şarttır. Verilerin depolu olduğu cihazın internet bağlantısının olmaması gerekir. Ürüne ait verilerin ve çizimlerin bulunduğu cihazların herhangi bir network ağına da bağlı olmaması Turpak hattının da bağlı olmaması şarttır. Bu cihazlara güvenilir olmayan micro kart, CF kartı, flash bellek, hafıza kartı, harici hard disk gibi aygıtların ve yazıcı donanımlarının da takılı olmaması gerekir. Ar-Ge çalışmalarının yapıldığı yerlere çalışan personelin mesai saatleri içerisinde girmemesi ve yetkili personelin de cep telefonu, kamera, kamera kayıt cihazı veya benzer aygıtlarla girmemiş olduğunun da kontrolünün yapılması gerekir.

İzmir Dedektiflik A.Ş. 25 yıllık iş tecrübesi ile sanayi casusluğu alanında hizmet vermektedir. Çok sayıda firma ile sanayi casusluğu ve takibi hizmeti veren firmamıza soru ve sorunlarınız için 7 gün 24 saat arayabilirsiniz. 444 7 645 kurumsal müşteri danışma hattımızdan aradığınızda firma yetkililerimiz size ayrıntılı bilgi verecektir.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

  Yorum Yapabilirsiniz

  BİLGİLENDİRİCİ ANİMASYON FİLMİMİZ
  Önemli Uyarı

  Dedektiflik.com.tr içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜR CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.  

  Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi Hizmeti Tüm Hakları Saklıdır.

  iz ajans
  WHATSAPP
  ile iletişime geç