İZMİR VELAYET DAVALARINA DELİL TOPLAMA


İzmir Velayet Davalarına Delil Toplama

Evlilik kurumu ülkemizde her ne kadar önemli bir kurum olarak bilinse de boşanma davaları da her geçen gün artmakta ve çiftler arasında uyumsuzluklar meydana gelmeye başlamış durumdadır. Belirtilen durum çocukları ve ortak çok fazla malı olmayan eşleri çok fazla etkilemese de çocuklu aileler boşanma davası açtığında ortaya daha büyük problemler çıkabilmektedir. Böyle durumlarda elbette ki hakim bilirkişi olarak kabul edilmekte ve hakim çocuğun velayetinin kime bırakılacağına karar vermektedir. Ancak eşlerinde belirtilen süreç içerisinde delil toplaması ve kendini haklı gösterecek sonuçlar bulmasında fayda bulunmaktadır.

Eşin Kusurunun İspat Edilmesi

Velayet davalarında delil toplamaya başlama noktasında eşlerin yapması gereken en önemli işlemlerden bir tanesi, kusurlu eş hakkında delil toplanmasıdır. Boşanmaya sebep olan eş hakkında delil toplanması, kusurlarının ortaya çıkarılması ya da çocuğa bakamayacağına dair mal tespitinin yapılması, velayet davasının kazanılmasında en büyük etkenlerden bir tanesi olarak görülebilmektedir. Böyle bir durumda haklı olan tek bir taraf olacağı için eşlerin detaylı araştırma yapmasında, hatta profesyonel bir avukat tutmasında fayda bulunmaktadır. Bu tarz davalar, delil ve ispat yöntemleri ile ilerlediği için detaylı araştırma yapılmasında ve kanun sınırları çerçevesinde delil toplanmasında davanın kazanılması adına fayda bulunmaktadır. Çünkü davanın seyrini belirleyecek olan asıl nokta mahkeme aşamasında sunulacak olan delillerdir.

Çekişmeli Boşanma Davalarında Oldukça Etkili

Velayet davalarında delil toplamaya neden olan temel boşanma davaları, çekişmeli boşanma davaları olarak bilinmektedir. Eşler anlaşmalı olarak boşandığında ve çocuğun velayetinin herhangi bir eşin üzerine verilmesine karar verildiğinde böyle bir işleme ve delil toplama sürecine gerek kalmamaktadır. Ancak çekişmeli davalarda, boşanmak istemeyen eşler arasında, çocuk koz olarak kullanılabilmekte, çocuğun velayetini almak üzere bireyler çeşitli yollara başvurabilmektedirler. Bu durumda ise çekişmeli davalar konusunda eşlerin, dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Elbette ki delil toplamak ve kendini haklı göstermek önemlidir. Ancak belirtilen işlemleri kanunlar çerçevesinde yapmak, sınırları aşmamak ve kişi haklarına müdahale etmemek de son derece önem taşımaktadır. Böyle bir problemin yaşanmaması adına dikkatli delil toplamakta fayda bulunmaktadır.

Anayasanın 182.Maddesine Göre

Anayasanın 182. maddesi, boşanmakta olan eşleri ve hangi durumlarda velayet davalarının kazanılabileceğini belirtmiş durumdadır. Eşlerin boşanma davası açmadan önce hele ki çekişmeli boşanma davası açmadan önce anayasanın 182.maddesini detaylı olarak incelemesinde ve işlemlerini ona göre yürütmesinde fayda bulunmaktadır. Aksi takdirde hukuka uygun olmadığı için yapılan işlemler geçersiz olacak, bireylerin velayetleri üstüne alabilme işlemleri sonuçsuz kalacaktır. Bu noktada profesyonel bir avukat ile görüşmek ve bir avukattan da yardım almak mantıklı olacaktır. Bilinmeyen konularda yardımcı olan avukatlar, yasal olarak delil toplanmasında da bireylere yol gösterici nitelikler sergileyeceklerdir. Basit işlemler gibi gözükse de çekişmeli boşanma davalarında açılan velayet davaları oldukça titizlik gerektiren işlemlerdir.

Anayasanın 323.Maddesi Mağdur Eşi Korumakta

Çekişmeli boşanma davalarında açılan velayet işlemlerinde anayasanın diğer bir maddesi ise mağdur olan ve çocuğun velayeti verilmeyen eşin haklarını da korumaktadır. Anayasanın 323.maddesine göre bireyler eşleri ile boşanma davası açtıklarında ve çocuklarının velayetini almak istediklerinde eğer ki davayı kaybederlerse, her ne olursa olsun velayetini kaybettikleri çocuklarını belirli aralıkla görebilme yetkisine sahiptirler. Anayasa belirtilen madde ile mağdur olan eşin de çocuğunu görme hakkını korumakta ve yardımcı olmaktadır. Bu gibi işlemler, hukuki yanlışa kullanmak isteyen bireyler adına düzenlenmiş durumdadır.

Siz de velayet davaları öncesi delil toplama konusunda İzmir Dedektiflik Şirketinden yardım almak istiyorsanız

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

  Yorum Yapabilirsiniz

  BİLGİLENDİRİCİ ANİMASYON FİLMİMİZ
  Önemli Uyarı

  Dedektiflik.com.tr içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜR CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.  

  Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi Hizmeti Tüm Hakları Saklıdır.

  iz ajans
  WHATSAPP
  ile iletişime geç